Nie dokarmiaj ptaków wiosną, latem i jesienią - mają wtedy wystarczająco pokarmu w naturalnym środowisku. Zimą, jeśli chcesz dokarmiać ptaki, skorzystaj z karmników i syp im ziarno.
Nie wyrzucaj resztek jedzenia na tereny przyblokowe.
Ptaki przyzwyczajają się do miejsca otrzymywania darmowego posiłku i częściej w nich przebywają. Zanieczyszczają odchodami balkony, okna, parapety, elewacje budynków. Ponadto zostawianie żywności w miejscach przydomowych zwiększa prawdopodobieństwo pojawiania się szczurów.
Ornitolodzy przekonują, że dokarmianie ptaków powoduje nie tylko zaśmiecanie naszego otoczenia, ale jest niebezpieczne dla samych ptaków. Dokarmianie ptaków pieczywem (chlebem, bułkami, ciastem) szkodzi ptakom, prowadzi do powstawania schorzeń ich układu pokarmowego i śmierci.
Administratorzy bloków mieszkalnych w Rzeszowie w swoich Regulaminach Porządku Domowego zakazują wykładania pożywienia dzikim ptakom na parapetach lub wyrzucanie go na tereny zewnętrzne przyblokowe. Niestety, wciąż wielu ludzi wyrzuca ptakom resztki jedzenia, a brak odpowiednich przepisów uniemożliwia skuteczne wyegzekwowanie takich zakazów.
Warto mieć na uwadze, że dokarmianie ptaków w niektórych przypadkach może być traktowane jako zaśmiecanie miejsc publicznych, a to jest już karalne.
Łabędzie i inne ptaki wodne.
Wiosną, latem i jesienią, ptaki mają dostęp do pokarmu w środowisku naturalnym i nie potrzebują pokarmu od człowieka. Łabędzie są ptakami wędrownymi i na zimę przemieszczają się na południe Europy, w cieplejsze miejsca. Tam mogą przezimować znacznie zdrowiej i bezpieczniej. Możemy im pomóc karmiąc zimą te, które u nas pozostały, tylko w okresie silnych mrozów (zachowując bezpieczeństwo i nie wchodząc na lód!).
Ornitolodzy zalecają dokarmianie zimowe ptaków zbożem i warzywami (surowymi lub gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi). Karmienie wyłącznie chlebem może spowodować u ptaków wodnych choroby układu pokarmowego, osłabienie i mniejszą odporność na zamarznięcia. Karmić powinno się taką ilością, którą ptaki zjedzą natychmiast, by karma się nie psuła i nie zaburzała ekosystemu.