Grillowanie i ogniska na terenach miejskich.
W Rzeszowie zostały wyznaczone miejsca, gdzie można grillować, znajdziesz je na przykład:
- nad Wisłokiem, na terenie Bulwaru Kowalskiego, pomiędzy Wisłokiem i Lisią Górą,
- na terenie Parku Kultury i Wypoczynku (Bulwary n/Wisłokiem), między sceną a wybiegiem dla psów,
- na terenie parku na osiedlu Kmity,
- na terenie kąpieliska "Żwirownia", na końcu plaży w rejonie stolików.
W Rzeszowie jest również miejsce, w którym można rozpalić ognisko:
- na terenie Bulwaru Kowalskiego, pomiędzy Wisłokiem i Lisią Górą - należy mieć swój opał, absolutnie nie można go pozyskiwać z terenu rezerwatu Lisia Góra i oczywiście nie wolno spalać odpadów.
Grillowanie na balkonach.
Większość administratorów budynków mieszkalnych w Rzeszowie umieściła w swoich regulaminach porządku domowego zapis zakazujący grillowania na balkonach i loggiach. Jeżeli w regulaminie nie ma takich informacji, to należy mieć na uwadze, że grillowanie może naruszać inne przepisy, np. przeciwpożarowe.
Egzekwowanie ewentualnych zakazów określonych w regulaminie porządkowym należy wyłącznie do właściwego administratora reprezentującego wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.
Trzeba mieć na uwadze, że osoby biorące udział w grillowaniu mogą np. zakłócać spokój, używać wulgaryzmów lub dopuszczać się czynów nieobyczajnych, a to może przeszkadzać sąsiadom i skutkować interwencją właściwych służb. Przepis Kodeksu Cywilnego (Art. 144) wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Dlatego rozpalenie grilla na balkonie lub pod oknami sąsiada może zakończyć się skierowaniem przez niego powództwa cywilnego do sądu.