Nielegalne wysypiska śmieci negatywnie wpływają na estetykę otoczenia. Jest jednak większy problem: tak składowane odpady niosą za sobą poważne zagrożenia dla środowiska. Na gnijących śmieciach rozwijają się grzyby i bakterie mogąc powodować zagrożenie epidemiologiczne, natomiast baterie, farby, środki ochrony roślin i inne substancje znajdujące się na wysypiskach, mogą powodować skażenie wód i gruntów chemią lub metalami ciężkimi.
Wywiezione do lasów śmieci szybko nie znikną - będą szpecić i zatruwać środowisko kolejnym pokoleniom. Na przykład papier rozłoży się po około 1,5 do 6 miesięcy. Bawełniana koszulka po 5 miesiącach a wełniane skarpety aż po 5 latach. Stalowa puszka po żywności potrzebuje na rozkład 10-ciu lat a aluminiowa aż 200 lat. Tworzywa sztuczne w zależności od rodzaju, rozkładają się od 100 do 1000 lat (reklamówka około 400 a plastikowe butelki nawet 500 lat). Rozłożenie się szkła zajmuje ponad 4000 lat, co udowadniają archeolodzy.
Straż Miejska w Rzeszowie podejmuje działania zmierzające do szybkiej likwidacji nielegalnych wysypisk, gdy tylko zostaną one ujawnione. Sprawca, który wyrzucił odpady, może zostać ukarany mandatem karnym lub też może zostać sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Podstawa prawna:
- Kodeks Wykroczeń, Rozdział: Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe.