Martwa sarna.

W Rzeszowie w ostatnich latach odnotowujemy wiele zgłoszeń napotkanych martwych zwierząt. Większość z nich to martwe  koty, sarny i ptaki. Pozostałe to najczęściej lisy, jeże, psy, dziki, kuny, i inne. W większości są to potrącone przez samochody zwierzęta, które nieostrożnie przebiegały przez ulicę.

W 2023 roku zgłosiliśmy do usunięcia z terenów miejskich już 578 martwych zwierząt.

Martwe zwierzęta domowe jak pies czy kot, właściciel zobowiązany jest usunąć na własny koszt. Zadanie usunięcia martwego zwierzęcia można zlecić firmom posiadającym zezwolenie na prowadzenie grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części, można też skorzystać z usług cmentarzy dla zwierząt.

Kierowca, który potrącił zwierzę, obowiązany jest w miarę możliwości do zapewnienia mu stosownej pomocy. W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, obowiązany jest zawiadomić organ mogący potwierdzić potrzebę uśmiercenia zwierzęcia. Organem takim jest lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której działaniem jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.

Podstawa prawna: Uchwała Rady Miasta Rzeszowa w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Rzeszów.