Pomoc rannej sarnie.

Przypadki napotkania rannych lub martwych zwierząt zgłaszaj do nas pod numer tel. 986.

Dzikie zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia podchodzą coraz bliżej ludzi. Coraz częściej widywane są w centrum Miasta. Wiele z nich ginie potrącone przez samochód, część rani się skacząc przez ogrodzenia. Po opatrzeniu ran przez weterynarzy, w wielu przypadkach udaje się wypuścić je do ich naturalnego środowiska.

Co robić, jeśli zauważysz dzikie zwierzę?

Jeśli zwierzę znajduje się na terenie ogrodzonym, trzeba otworzyć bramę lub furtkę i stworzyć mu możliwość wydostania się, nie należy go przy tym płoszyć bo może się mocno poranić. Zbliżenie się do dzikiego zwierzęcia zwykle wywoła u niego panikę i może ono wówczas zaatakować. Nawet łagodnie wyglądająca sarenka, gdy poczuje się osaczona potrafi mocno poturbować człowieka, zniszczyć ogrodzenie. Rogaty koziołek jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Należy też zadbać, aby na czas przebywania dzikiego zwierzęcia blisko domu odizolować on niego zwierzęta domowe. Kontakt zwierząt domowych z dzikimi może nieść ryzyko zarażenia chorobami, np. wścieklizną. Jeśli Twój pupil miał kontakt z dzikim zwierzęciem, warto zasięgnąć rady weterynarza, obserwować psa, odseparować go od dzieci.

Gdy zwierzę nie jest w stanie samodzielnie się wydostać, jest ranne lub niepokojąco się zachowuje, najlepiej zgłosić fakt do dyżurnego Straży Miejskiej dzwoniąc pod bezpłatny numer tel. 986. Dyżurny powiadomi lekarza weterynarii. Złapanie zwierzęcia to zadanie trudne. Nie mogące się wydostać zwierzę jest zwykle przerażone, do tego bardzo szybkie, potrzebne jest współdziałanie wielu ludzi. Dlatego też strażnicy często pomagają lekarzom weterynarii. Działania wymagają często użycia specjalnego sprzętu, może to być aplikator pneumatyczny z pociskami usypiającymi, pętle do chwytania, siatka lub klatka pułapka. Jeśli złapane zwierzę jest zdrowe i nie ma okaleczeń, wypuszczane jest na wolność w bezpiecznym miejscu. Zdarza się, że weterynarz z powodu zbyt poważnych obrażeń zwierzęcia podejmuje decyzję o jego uśpieniu.